Vysoce citlivý člověk potřebuje dostatek spánku, aspoň 8 hodin denně. Je to samozřejmě individuální, ale můžete se na to zkusit zaměřit a sledovat, jak se cítíte a kolik máte energie, když spíte kvalitě a dost dlouho a kolik, když nespíte tolik.
Hypersenzitivní lidé prožívají daleko více emocí, každá situace v nás vyvolá větší emoční odezvu, než u člověka, který vysoce citlivý není. Váš mozek zpracovává podněty hlouběji a z toho vyplývá např. to, že nad vším více přemýšlíte a je pro vás těžší se na některé věci vykašlat a nechat je být.
Tomu také mohou odpovídat vaše sny. Můžete mít velké množství divokých snů, kde se ozývají vaše různé protichůdné síly, které působí ve vaší psychice. Z více psychologického, analytického pohledu, bychom mohli říci, že v našich snech se znázorňují naše vnitřní konflikty, které si během dne tolik nepřipouštíme.
Je dost běžné, že se ráno vzbudíte a po noci plné divokých a rozrušujících snů, se cítíte úplně mimo. Tedy jste např. neklidní, nesoustředění a jakoby za nějakou oponou. Můžou na vás vaši blízcí mluvit, ale trvá vám poměrně dlouhou dobu, než se nastartujete a začnete fungovat.
Protože jako vysoce citliví lidé silně prožíváme a o věcech či událostech hluboce přemýšlíme, zrcadlí se to i v našem spánku. Ráno tedy můžete mít ze snu, ve kterém se vám zdálo, že něco nezvládáte, velmi špatný pocit, jakoby se to stalo ve skutečnosti. Nebo se vám může zdát o někom, s kým vztah nedopadl dobře a tím se vám připomene vaše drama. Někdo jiný by tak silné sny neměl a navíc by dokázal takové „rušivé“ impulzy rychle opustit a zabývat se přítomností.
Psychika nás vysoce citlivých ale funguje zpravidla daleko jemněji a hlouběji. A teď se konečně asi dostávám k hlavnímu sdělení. Je také cenné pro váš seberozvoj se např. vašimi sny a různými protichůdnými sděleními, které z nich vyplývají, zabývat (jak říká teorie i praxe gestalt psychoterapie, každá část snu jsme my sami a můžeme je např. v terapii prozkoumat a zaměřovat se na emoce, které v nás vyvolávají). Hlavně si ale můžete také od vašeho někdy vysilujícího prožívání odpočinout.
Můžete tedy každé (nebo dle vaši chuti a nálady) ráno začít krátkou meditací nebo kratší sekvencí jógy. Krásně se tím zpřítomníte a ty tlaky a myšlenky, pocity, že něco není v pořádku, najednou přestanou mít takovou sílu. Vědecké výzkumy ukazují, že mindfulness, tedy meditace a jóga, které k němu přispívají, jsou velmi efektivní způsoby, které pomáhají vysoce citlivým pracovat s přehlcením. Můžete samozřejmě využít jiný způsob, jak se zpřítomnit, třeba si jen s hrnkem dobrého čaje sednout před dům nebo k oknu a chvíli se jen dívat ven, nebo si pustit vaši příjemnou hudbu, která ve vás otevře prostor a utvoří místo pro vnímání třeba pozitivnějších prožitků. Den vám potom začne ze zcela jiného vnitřního místa, než když jste uzavření a sevření ve spleti rušivých myšlenek a pocitů.