Psychické vyčerpání, vnitřní neklid, pochyby, přetíženost, únava, černé myšlenky, roztěkaná řeč… jako vysoce citliví se snadno dostaneme do stavu přetížení, kdy jsme na pokraji svých fyzických a psychických sil.
Do stavu psychického vyčerpání se dostaneme proto, že na sebe moc tlačíme, abychom fungovali a byli jako ostatní. Přehlížíme svoje jiné tempo, fakt, že se naše nervová soustava rychle přehltí podněty, a proto potřebujeme jinou pozornost k sobě a jinak si nastavit očekávání od sebe samých a jiný rytmus.
Může nám v tom hodně pomoci něco, co se v oblasti seberozvoje, psychoterapie, nazývá naše zdroje.
Zdroje jsou něco, co nám dává pocit bezpečí, je to činnost, místo, osoba, kde se cítíme sami sebou, kde načerpáme energii a je nám potom líp. Peter Levine používá termínu zdroj pro to, co nám poskytuje podporu nebo pocit bezpečí.
Pocit bezpečí je velmi citlivé téma a pokud si uvědomujete, že jej často necítíte, že spíše vnímáte strach a ohrožení, slabost, přetížení, pak je to něco, na co byste se měli zaměřit.
Pro vysoce citlivé osoby je práce se zdroji stěžejní pro to, abychom se znovu dostali do rovnováhy. Abychom znovu nabyli naši sílu, energii a pocit sebe hodnoty.
Zdroj, místo, kde se cítím bezpečně, může být pro někoho les, hory, místo v přírodě, pro někoho dům nebo byt, pokoj, nebo místo v domě, kde se cítí dobře. Pro někoho je to auto, kde se najednou většina vnějších podnětů ztiší a on/a vydechne.
Zdroje jsou osoby, se kterými je vám dobře, se kterými můžete být sami sebou, můžete s nimi mlčet a nesnažit se dokazovat vaši cenu. Je to někdo, od koho cítíte podporu a přijetí v tom, jací jste.
Zdroje jsou činnosti, které vás nabíjejí, může to být vaše práce, hluboký dialog s druhým, spánek, běh, tanec, všechno, z čeho čerpáte, kde se uvolníte a vaše nervová soustava se zklidní. Jsou to momenty, kdy přestanete být ve střehu, kdy vaše mysl přestane produkovat myšlenky a ucítíte vnitřní klid.
Kromě fyzických a hmotných zdrojů je velmi důležité budovat svoje zdroje vnitřní. Patří sem pocit sebeúcty, který periodicky ztrácíte, ale když jej na okamžik ztratíte, můžete se k němu zase vrátit. K pocitu klidu a vědomí, že jsem v pořádku, tak jak jsem. Že jste někdy roztržití, chaotičtí, přetížení, ale jakmile si toto uvědomíte, už máte odstup a váš neklid se pomalu proměňuje v klid. A vy víte, že pro sebe můžete něco udělat.
Velikým zdrojem pro čerpání rovnováhy je vaše tělo a práce s ním. Práce s dechem. Vydechnu a nadechnu. Zastavím se. Zavřu oči. Zaměřím se na to, jak stojím nebo sedím. Trochu se narovnám, tak aby mi v té pozici bylo dobře. Jaké to je, když se přestanu hrbit? Jaké to je, když stáhnu ramena dolu a otevřu hrudník.
Když si sami uděláte, klidně jen v myšlence, takový seznam vašich zdrojů, těch fyzických i psychických, osob, činností, míst, podpůrných myšlenek, míst ve vašem těle, které vás nabíjejí a které jsou vaše „doma“, můžete sledovat, co to s vámi dělá. Cítíte větší klid a uvolnění?
Stejně tak můžete sami sledovat, které situace, osoby, myšlenky, pozice těla apod. vám berou energii, stresují vás.
Někdy nemůžete to druhé v životě eliminovat, ale můžete to sledovat a zařídit se podle toho. Po vyčerpávajícím setkání nebo situaci si dopřát odpočinek, dobít se. Když si všimnu sebekritických myšlenek, vědomě si představím, co jiného umím, dokážu, v čem jsem dobrá/ý.
Co vám v tom všem může pomoci? Vědomá práce a autenticita. Napojovat se na sebe, na tělo, mysl, pocity. A uvědomovat si, jak mi je, co chci a co pro sebe můžu udělat. Nepřizpůsobovat se tomu, jak to dělají druzí, ale věnovat se tomu, jaké jsou moje potřeby. Potom budete mít více energie pro sebe i pro druhé, kterým chcete svoji energii dávat.